AIA365.com

Don Ketchum
Former Staff Writer, AIA365.com

Wrestling gets a grip on weekly winter sports calendar

Wrestling moves into the spotlight for tournaments in the first full week of 2014. Here is a quick look for all winter sports events in the area that covers Fountain Hills and Scottsdale west through Phoenix, the southwest, northwest and north Valley and northern Arizona . . .

Basketball

Box Out Breast Cancer (girls), Saturday (Jan. 11) at Tim’s Toyota Center, Prescott Valley.

Teams: Prescott Valley Bradshaw Mountain, Camp Verde, Chino Valley, Prescott, Sedona Red Rock, Orme, Prescott Tri-City Prep, Prescott Trinity Christian, Phoenix Westwind Prep, Wickenburg.

Box Out Breast Cancer (boys), Saturday at Tim’s Toyota Center, Prescott Valley.

Teams: Camp Verde, Casa Grande, Prescott, Sedona Red Rock, Orme, Prescott Tri-City Prep, Prescott Trinity Christian, Phoenix Westwind Prep.

Soccer

Winter Desert Classic (girls), Friday (Jan. 10) and Saturday at Phoenix Country Day School.

Teams: Chandler Prep, Goodyear Estrella Foothills, Fountain Hills, Phoenix Northwest Christian, Phoenix Country Day School, Safford, Eloy Santa Cruz, Sedona Red Rock, Phoenix Sunnyslope, Phoenix Valley Lutheran.

Spiritline

Colorado River Spiritline, Saturday at Lake Havasu High.

Teams: Boulder City (Nev.), Yuma Cibola, Yuma Gila Ridge, Kingman Academy, Kingman, Yuma Kofa, Laughlin (Nev.), Kingman Lee Williams, Bullhead City Mohave, Needles (Calif.), Palo Verde (Calif.), Parker, River Valley, San Luis, Yuma.

Wrestling

Phoenix Christian Multi, Tuesday (Jan. 7) at Phoenix Christian.

Teams: Chandler Arizona College Prep, Camp Verde, Phoenix Northwest Christian, Phoenix Christian, Scottsdale Salt River, San Pasqual (Calif.), Chandler Valley Christian.

Joseph City Invitational, Friday and Saturday at Joseph City High.

Teams: Wellton Antelope, Phoenix Bourgade Catholic, Flagstaff, Keams Canyon Hopi, Joseph City, Kingman, Kingman Lee Williams, Many Farms, Flagstaff Northland Prep, Pima, Phoenix Pinnacle, Pinon, Red Mesa, Shonto Prep, Sanders Valley, Phoenix Valley Lutheran, Yuma.

Salt River Invitational, Friday and Saturday at Scottsdale Salt River.

Teams: Chandler Arizona College Prep, Sells Baboquivari, Phoenix Central, Winkelman Hayden, Phoenix Northwest Christian, Scottsdale Salt River, San Carlos, Queen Creek San Tan Foothills, Phoenix South Mountain, Tohono O’odham.

Peoria Invitational Tournament of Champions, Friday and Saturday at Peoria High.

Teams: Alamosa (Colo.), Phoenix Barry Goldwater, Chandler Basha, Peoria Centennial, Laveen Cesar Chavez, Tucson Cholla, Cimarron (Nev.), Glendale Copper Canyon, Glendale Deer Valley, Goodyear Desert Edge, Phoenix Desert Vista, Yuma Gila Ridge, Phoenix Greenway, Chandler Hamilton, Holbrook, Glendale Ironwood, Lake Havasu, Peoria Liberty, Mater Dei (Calif.), Gilbert Mesquite, Cottonwood Mingus, Phoenix Moon Valley, Glendale Mountain Ridge, Phoenix Paradise Valley, Peoria, Glendale Raymond S. Kellis, Safford, Phoenix Sandra Day O’Connor, Servite (Calif.), Tucson Sunnyside, Peoria Sunrise Mountain, Buckeye Verrado, Avondale Westview, Mesa Westwood.