Boys Basketball Championship Information

2013-2014 Boys Basketball State Championships

State Tournament Schedule

Division IV:
1st Rnd: Fri., Feb. 21, 2014, Time/Venue TBD*
2nd Rnd: Sat., Feb. 22, 2014, Time/Venue TBD*
3rd Rnd: Thu., Feb. 27, 2014, See Bracket, TTC
Semi's: Fri., Feb. 28, 2014, 4:15 & 7:45 p.m., TTC
Finals: Sat., March 1, 2014, 1:00 p.m., TTC

*Division IV Games on Feb. 21 & 22 will be played at one of three sites: Prescott High, Bradshaw Mountain High and Yavapai College. Times will be 9 a.m., 10:30 a.m., 12:00 p.m., 1:30 p.m., 3:00 p.m., 4:30 p.m., 6:00 p.m., and 7:30 p.m. See bracket for details.

Division III:
1st Rnd: Tue., Feb. 18, 2014, 6:00 p.m., High Seed
2nd Rnd: Fri., Feb. 21, 2014, Time/Venue TBD
3rd Rnd: Wed., Feb. 26, 2014, See Bracket, TTC
Semi's: Fri., Feb. 28, 2014, 4:30 & 8 p.m., JA
Finals: Sat., March 1, 2014, 5:00 or 7:00 p.m., JA

Division II:
1st Rnd: Thu., Feb. 20, 2014, 7:00 p.m., High Seed
2nd Rnd: Sat., Feb. 22, 2014, 7:00 p.m., High Seed
3rd Rnd: Wed., Feb. 26, 2014, See Bracket, JA
Semi's: Thu., Feb. 27, 2014, 4:15 & 7:45 p.m., JA
Finals: Sat., March 1, 2014, 11:00 a.m., JA

Division I:
1st Rnd: Thu., Feb. 20, 2014, 7:00 p.m., High Seed
2nd Rnd: Sat., Feb. 22, 2014, 7:00 p.m., High Seed
3rd Rnd: Thu., Feb. 27, 2014, See Bracket, ASU
Semi's: Fri., Feb. 28, 2014, 4:15 & 7:45 p.m., ASU
Finals: Sat., March 1, 2014, 3:00 p.m., JA

Note: Dates/Times/Locations Subject to Change

D-II, III & IV Sectional Tournament Schedule

Division IV, Section I:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., GA
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., GA

Division IV, Section II:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., WCHS
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., WCHS

Division IV, Section III:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., MHS
Finals: Sat., 2/15/14, 2:30 p.m., SLHS

Division IV, Section IV:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., SCA
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., SCA

Division IV, Section V:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., NWC
Finals: Sat., 2/15/14, 3:30 p.m., NWC

Division IV, Section VI:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., VGHS
Finals: Fri., 2/14/14, 7:00 p.m., VGHS

Division III, Section I:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., CHS
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., CHS

Division III, Section II:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., CCHS
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., CCHS

Division III, Section III:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., WHS
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., WHS

Division III, Section IV:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., SLHS
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., SLHS

Division III, Section V:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., BHS
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., BHS

Division III, Section VI:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:45 & 7:30 p.m., MAHS
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., MAHS

Division II, Section I:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 7:00 p.m., SMS
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., SMS

Division II, Section II:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., CHM
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., CHM

Division II, Section III:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., AFHS
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., AFHS

Division II, Section IV:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., COHS
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., COHS

Division II, Section V:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., BGHS
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., BGHS

Division II, Section VI:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15 & 7 p.m., AHS
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., AHS

Division II, Section VII:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 7:00 p.m., YHS
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., YHS

D-I Super Sectional Tournament Schedule

Division I, Super Section I:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15/7 p.m., SDHS/NCHS
Semi's: Fri., 2/14/14, 5:15/7 p.m., SDHS/NCHS
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., NCHS

Division I, Super Section II:
1st Rnd: Wed., 2/12/14, 5:15/7 p.m., DRHS/BCP
Semi's: Fri., 2/14/14, 7:00 p.m., DRHS/BCP
Finals: Sat., 2/15/14, 7:00 p.m., Venue TBD*

*If the Div. I Super Section II has only Section II teams playing in the championship, the championship game will be played at either Desert Ridge or Highland (whichever team is eliminated from the super sectional first). If there are teams from both Section II and IV playing in the championship of the Div. I Super Sectional II, the championship game will be played at Brophy.

Note: Dates/Times/Locations Subject to Change

Admission Fees

Sectional Tournament & High Seed Sites:
$8.00 Adults, $6.00 Students with School ID
Children five and under admitted free

Jobing.com Arena:
$10.00 Adults, $6.00 Students with School ID
Children five and under admitted free

Tim's Toyota Center:
Feb. 26-28, March 1:
$10.00 Adults, $6.00 Students with School ID
$15.00 Adult All Day Pass
$13.00 Senior/Military All Day Pass
$10.00 Student All Day Pass
Children five and under admitted free

Wells Fargo Arena (ASU):
$10.00 Adults, $6.00 Students with School ID
Children five and under admitted free

Yavapai College:
Feb. 21 and 22:
$8.00 Adults, $6.00 Students with School ID
Children five and under admitted free

AIA365.com Live Streaming

Please note that live streaming of any post season contest must be done through AIA365.com through main or school pages. If a school plans to stream a playoff game and has not already setup their school AIA365.com account the school Athletic Director must contact the AIA at info@aia365.com to get their login, full technical requirements and step by step instructions. All team championships will be streamed by the AIA either live or on-demand.

Neutral Site Tournament Venues

Agua Fria High School (AFHS)
530 E. Riley Drive
Avondale, AZ 85323

Amphitheater High School (AHS)
125 W. Yavapai Rd.
Tucson, AZ 85705

Barry Goldwater High School (BGHS)
2820 W. Rose Garden Ln.
Phoenix, AZ 85027

Benson High School (BHS)
360 S. Patagonia
Benson, AZ 85602

Brophy College Prep (BCP)
4701 N. Central
Phoenix, AZ 85012

Camelback High School (CAHS)
4612 N. 28th Street
Phoenix, AZ 85016

Cholla High Magnet (CHM)
2001 West Starr Pass Blvd.
Tucson, AZ 85713

Chinle High School (CHS)
Hwy 191 Route 7
Chinle, AZ 86503

Copper Canyon High School (CCHS)
9126 W. Camelback Rd.
Glendale, AZ 85305

Coronado High School (COHS)
7501 E. Virginia Ave.
Scottsdale, AZ 85257

Desert Ridge High School (DRHS)
10045 E. Madero Ave.
Mesa, AZ 85209

Greyhills Academy (GA)
160 Warrior Drive
Tuba City, AZ 86045

Jobing.com Arena (JA)
9400 W. Maryland Ave.
Glendale, AZ 85305

Marana High School (MAHS)
12000 Emigh Rd.
Tucson, AZ 85743

Miami High School (MHS)
4635 E Ragus Road
Miami, AZ 85539

Northwest Christian High (NWC)
16401 N. 43rd Ave.
Phoenix, AZ 85053

North Canyon High School (NCHS)
1700 E. Union Hills Drive
Phoenix, AZ 85024

Sandra Day O'Connor High (SDHS)
25250 N. 35th Avenue
Phoenix, AZ 85083

Scottsdale Christian Academy (SCA)
14400 N. Tatum Blvd.
Phoenix, AZ 85032

Show Low High School (SLHS)
500 W. Old Linden Rd.
Show Low, AZ 85901

Sinagua Middle School (SMS)
3950 E. Butler Ave.
Flagstaff, AZ 86004

Tim's Toyota Center (TTC)
3201 N. Main St.
Prescott Valley, AZ 86314

Vista Grande High School (VGHS)
1556 N. Arizola Road
Casa Grande, AZ 85122

Washington High School (WHS)
2217 W. Glendale Avenue
Phoenix, AZ 85021

Wells Fargo Arena (ASU)
600 E. Veterans Way
Tempe, AZ 85281

Willcox High School (WCHS)
240 N. Bisbee
Willcox, AZ 85643

Yavapai College (YC)
1100 E. Sheldon St.
Prescott, AZ 86301

Yuma High School (YHS)
400 S. 6th Avenue
Yuma, AZ 85364

D-I Super Sectional Tournament Qualifying

Division I Super Sectional Tournament (8 team bracket): Based on section standings, the top four (4) teams in each section will earn an automatic bid to the super sectional tournament.  In the initial round, the top team in each section will play the No. 4 team in the opposing section and the No. 2 team in each section will play the No. 3 team in the opposing section.  The super sectional tournament will consist of three rounds and be single elimination.  The rankings will continue to update throughout the super sectional tournaments.

  • Division I: Four (4) sections will make up two (2) super sectional tournaments

D-II, III & IV Sectional Tournament Qualifying

Division II, III & IV Sectional Tournament (4 team bracket): Based on section standings, the top four (4) teams in each section, with the exception of Division II Section I and Section VII (the top three (3)), will earn an automatic bid to the sectional tournament.  In the initial round, the top team in each section will play the No. 4 team in the section and the No. 2 team in the section will play the No. 3 team in the section.  In Division II, Section I and VII, the No. 1 team in the section will have a first round bye and the No. 2 team in the section will play the No. 3 team in the section in the initial round.  The sectional tournament will consist of two rounds and be single elimination.  The rankings will continue to update throughout the sectional tournaments.

  • Division II: Seven (7) sectional tournaments
  • Division III: Six (6) sectional tournaments
  • Division IV: Six (6) sectional tournaments

State Tournament Qualifying

Division I State Tournament (24 team bracket): Based on the results of the super sectional tournaments, the super sectional champion and runner-up will receive an automatic bid to the state tournament.  The super sectional champions will be guaranteed the No. 1 and 2 seeds.  The super sectional runner-up will be guaranteed the No. 3 and 4 seeds.  All other teams, for a total of 24, will qualify to the state tournament based on overall ranking and be seeded No. 5 through 24.  Teams seeded #1 through #8 will get a first round bye.  The tournament will consist of five rounds and will be single elimination.

  • Division I: Four (4) automatic bids, 20 at-large qualifiers based on ranking

Division II, III, IV State Tournament (24 team bracket): Based on the results of the sectional tournaments, the sectional champion will receive an automatic bid to the state tournament. The sectional champions will be guaranteed the No. 1 through No. 6 seeds (No. 7 seed in D-II), based on the overall divisional season seed, in the state tournament.  All other teams, for a total of 24, will qualify to the state tournament based on overall ranking and be seeded No. 7 (No. 8 in D-II) through No. 24.  Teams seeded No. 1 through No. 8 will get a first round bye.  The tournament will consist of five rounds and will be single elimination.

  • Division II: Seven (7) automatic bids, 17 at-large qualifiers based on ranking
  • Division III: Six (6) automatic bids, 18 at-large qualifiers based on ranking
  • Division IV: Six (6) automatic bids, 18 at-large qualifiers based on ranking